Symboly Farnosti Tlmače

zástava

pečať

POPIS ERBU
V modrom štíte strieborný konkávny latinský kríž vyrastajúci zo zlatého červeno plamenného a červenou tŕňovou korunou ovinutého srdca, z ktorého stekajú červené kvapky krvi. Po stranách je srdce sprevádzané dvoma striebornými, zlato prepásanými ľaliami. Nad štítom sa vznáša čierny kňazský klobúk na každej strane s jedným uzlom na čiernej šnúre.

VYSVETLENIE VÝZNAMU JEDNOTLIVÝCH PRVKOV ERBU
Plamenné a tŕňovou korunou obopäté srdce symbolizuje zasvätenie farského kostola a farnosti Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Dve ľalie sú symbolom Sedembolestnej Panny Márie, ktorej je zasvätený druhý kostol vo farnosti (tzv. dolný). Modrá farba je tinktúrou erbu mesta Tlmače, na ktorého území farnosť sídli. Zároveň je pripomienkou na sv. Jána Pavla II., pápeža, ktorý posvätil základný kameň farského kostola. Zlatá a červená tinktúra sa nachádzajú v erbe Dekanátu Hronský Beňadik, do ktorého farnosť cirkevno-administratívne náleží. Čierny kňazský klobúk s jedným čiernym strapcom na čiernej šnúre na každej strane prináleží, podľa pravidiel cirkevnej heraldiky, farárovi a farnosti.

AUTOR HERALDICKÉHO NÁVRHU A KRESBY
doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD., heraldický konzultor KBS

História Farnosti Tlmače

Obyvatelia Tlmáč sa dočkali nového kostola. Rímskokatolícky kostol zasvätený Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu na sídlisku Lipník bol posvätený v nedeľu 11. novembra 2012. Nachádza sa v ňom pevný oltár z kameňa, v ktorom sú uložené relikvie svätého Tomáša Akvinského. Konsekráciu kostola i oltára vykonal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Základný kameň chrámu posvätil v roku 1995 pápež Ján Pavol II., samotná výstavba trvala zhruba päť rokov.

Mesto Tlmače bolo donedávna filiálkou farnosti Rybník. Následne sa stalo farskou administratúrou a v roku 2013 po výstavbe kostola sa stalo najmladšou farnosťou, ktorá patrí do Nitrianskej diecézy v dekanáte Hronský Beňadik. Má vyše 3600 obyvateľov, z nich väčšina žije na sídlisku Lipník. K rímskokatolíckemu vierovyznaniu sa hlási približne 55 percent obyvateľstva. Veriacim predtým slúžil katolícky kostol postavený v roku 1926 v starej časti mesta – v dolných Tlmačoch. Počas druhej svetovej vojny bola veža kostola nemeckými vojakmi zostrelená, obnovili ju v roku 1968. Kapacita kostola už dlhšie nepostačuje potrebám mesta. „Počas pracovných dní prichádza na bohoslužby zhruba 50 veriacich, no v nedeľu vyše 300. Okrem toho sa časť veriacich zo sídliska zúčastňuje bohoslužieb v okolitých farnostiach. Kapacita starého kostola je sto miest,“ uviedol hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Nový kostol projektoval architekt Ľudovít Režucha. Má 300 miest na sedenie a ďalšie desiatky miest na státie.

V novom kostole je umiestnený aj starý píšťalový organ, ktorý farnosti predalo Mesto Tlmače za päť eur. Organ bol umiestnený v tlmačskom Dome smútku, kde už po dostavbe kostola nebude využívaný. Organ získalo mesto darom v roku 2003. V novom kostole ho po nevyhnutnej rekonštrukcii využívajú veriaci naďalej.